Masaż Leczniczy - Masaż Klasyczny

Wpisy

 • niedziela, 17 kwietnia 2016
  • Elektrostymulacja mięśni EMS

   Elektrostymulacja co to takiego?

   Czym są elektrostymulatory i jakie mają obecnie zastosowanie w salonach kosmetycznych oraz salonach masażu?

   elektrostymulacja Kielce

   Elektrostymulatory.

   Elektrostymulatory to urządzenia, znane od dawna, których zadaniem jest wywoływanie skurczy w miejscach, do których podłączamy elektrody. I właśnie to stosowanie impulsów elektrycznych nazywa się elektrostymulację nerwowo-mięśniową nazywaną w skrócie EMS. Nie od dziś wiadomo, że kurczenie się mięśni jest zjawiskiem elektrycznym, wywoływanym przez nasz mózg, wiadome jest też, że stosując prąd elektryczny o odpowiednich częstotliwościach, takie skurcze mięśni, najzwyczajniej w świecie, możemy sprowokować sztucznie.

   Tak też powstały elektrostymulatory, których zastosowanie w sporcie pomaga przełamywać naturalne bariery, które stawia nasz organizm, jak również jest specjalistycznym narzędziem uzupełniającym wieloletni i ciężki trening. Elektrostymulacja stosowana jest również w medycynie, a dokładniej fizjoterapii, to znaczy u pacjentów, u których występuje atrofia mięśniowa, bądź inne problemy z osiągnięciem normalnych skurczów mięśniowych - na przykład po wypadkach. My jednak zajmiemy się wykorzystaniem elektrostymulacji w salonach kosmetycznych oraz salonach masażu - elektrostymulacji jako środka na spalenie tkanki tłuszczowej oraz wzmocnienie masy mięśniowej.

   Elektrostymulacja, w zależności od użytego programu, może działać :

   • wyszczuplająco
   • tonizująco na mięśnie
   • odprężająco jak również
   • wzmacniająco na włókna mięśniowe jak również siłę mięśni.

   Zabieg elektrostymulacji ukierunkowany jest na wywołanie reakcji mięśni, lub całych grup mięśniowych, do których podpinamy elektrody. W praktyce wygląda to tak, że podane stymulacji włókna mięśniowe wykonują izotoniczne ruchy, a w konsekwencji tego pobierają energię z okolicznych tkanek i w związku z tym spalają tkanką tłuszczową. Proces spalania tkanki tłuszczowej zaczyna się w momencie, w którym zaczyna brakować w naszym organiźmie glikogenu - czyli źródła energii.

   Zabieg elektrostymulacji przynosi wiele korzyści są to między innymi:

   • poprawa przemiany materii
   • zwiększony metabolizm
   • pobudzenie układu limfatycznego
   • pobudzenie układu krążenia
   • usunięcie z organizmu szkodliwych toksyn
   • ujędrnienie skóry
   • redukcja tkanki tłuszczowej
   • poprawa linii ciała
   • wzmocnienie mięśni i poprawę ich siły.

   Jak dowiedziano już 45-minutowy zabieg elektrostymulacji mięśniowej jest porównywalny z dwu, a nawet czasami trzygodzinnym wysiłkiem fizycznym. Aby elektrostymulacja była skuteczna, to podobnie jak z innymi zajęciami, musimy poddawać się jej regularnie. Musimy też wiedzieć, że elektrostymulacja ma również swoje słabe strony. Należy tutaj zaznaczyć że nasze ciało potrzebuję prawdziwego ruchu, a sam zabieg elektrostymulacji nam tego nie da. Aby więc nasze ciało rozwijało się prawidłowo i miał odpowiednią kondycję musimy zażywać również aktywności fizycznej. Zanim jednak zaczniemy stosować prad o niskich częstotliwościach poradźmy się lekarza bądź fizjoterapeuty. Więcej informacji na temat wskazań oraz przeciwwskazań do wykonania elektrostymulacji znajdziecie w linku poniżej http://studiokosmetyki.org/elektrostymulacja/

 • poniedziałek, 25 stycznia 2016
  • Dermomasażer

   Masaż próżniowy.

   Dermomasażer co to takiego?

   Najprościej określając dermomasażer to urządzenie działające na zasadzie zasysania skóry wytwarzanym podciśnieniem.

   Masaż próżniowy, zwany również metodą SPM, to dość nowy zabieg na cellulit powodujący jego znaczną redukcję oraz poprawiający ukrwienie i wygląd skóry. Taki specjalistyczny masaż, wykonywany przeznaczonym do tego urządzeniem, zwanym dermomasazerem, polecany jest również do ujędrniania skóry i modelowania sylwetki. Masaż próżniowy to zabieg bezpieczny jednak nie zawsze bezbolesny. Wszystko zależy od wrażliwości naszej skóry i stopnia cellulitu, który mamy zamiar usunąć. Nie niesie on jednak ze sobą ryzyka powikłań, w odróżnieniu od inwazyjnych zabiegów na cellulit. Jedyne, co może się pojawić, to zaczerwienienie skóry i czasami drobne siniaczki.
   Metoda działania dermomasażera jest prosta i jak sama nazwa wskazuje, do swojego działania wykorzystuje on próżnię. Dzięki wykorzystaniu próżni poprawia się krążenie krwi i limfy wewnątrz ciała. To natomiast powoduje ułatwione usuwanie toksyn z organizmu, a szczególnie z warstw skóry, gdzie się gromadzą, powodując cellulit. Zasada działania zbliżona jest do masażu bańka chińską jednak dużo bardziej skuteczna.
   Masaż taki wykonujemy najcząściej na wybrane partie ciała - czyli tam, gdzie chcemy poprawić wygląd naszej skóry. Dzięki pobudzeniu krążenia krwi limfy stanie się ona bardziej jędrna, a cellulit stanie praktycznie niewidoczny. Zabieg dermomasażerem pozwala na dotlenienie miejsc do tej pory niedotlenionych i nieodżywionych wskutek pojawienia się cellulitu. Dodatkowo, wytwarzana próżnia, pobudza spalanie tłuszczu.
   Masaż próżniowy dermomasażerem może być wykonywany także z innymi zabiegami na cellulit, na przykład z liposukcją ultradźwiękową równie skutecznie zmniejszającą cellulit. Takie połączone zabiegi dają wtedy jeszcze lepsze efekty.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   robsso
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 25 stycznia 2016 14:13
 • piątek, 15 stycznia 2016
  • Rozstępy a masaż

   Masowanie blizn.

   Rozstępy.

   Pytacie mnie co można zrobic samemu w domu odnośnie rozstępów. Dziś więc kilka moich rad dla czytajacych mo blog. Uważam więc, że wykonanie poważniejszych zabiegów kosmetycznych we własnym zakresie jest raczej niemożliwe i najlepiej korzystać z pomocy salonów kosmetycznych czy innych specjalistycznych gabinetów. Znając podstawowe zasady masażu można jednak spróbować wykonać skuteczny masaż na rozstępy, który na pewno korzystnie wpłynie na kondycję skóry. Jeśli chodzi o rozstępy to zazwyczaj pojawiają się w takich miejscach, jak uda, biodra, czy pośladki. W takiej sytuacji masaż wykonuje się od dołu ku górze. Jest to klasyczny sposób masowania, uwzględniający kierunek przepływu krwi w żyłach. 

   Po pierwsze zaczynamy od delikatnego masażu przypominającego głaskanie 2-3 min a następnie stopniowo przechodzimy do silniejszego ucisku - ok. 2 min. Nastepnie po wstępnym przygotowaniu skóry do należy przejść do kolejnego etapu zabiegu – rozcierania. Rozcieranie nie powinno być zbyt silne. Masaż należy wykonywać energicznie, ale tak, by nie powodował bólu. Kolejną częścią masażu jest ugniatanie. Ruchy, które należy wykonywać są niemal identyczne, jak podczas ugniatania ciasta. Ugniatanie wykonujemy w poprzek linii rozstępów, a następnie wzdłuż. Na rozcieranie i ugniatanie powinniśmy przeznaczyć po ok. 5 min. Ostatnia faza to znów głaskanie (ok 2 min.) czyli wykończenie masażu.

   Zabieg wykonujemy na oliwce lub żelu nawilżającym. Pamiętajmy, że im świeższe rozstępy tym większa szansa na to, iż będą niewidoczne. Nie znikną one jednak całkowicie.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   robsso
   Czas publikacji:
   piątek, 15 stycznia 2016 23:12
 • poniedziałek, 04 stycznia 2016
 • środa, 07 października 2015
  • Cellulit - rodzaje, stopnie, sposoby na usunięcie.

   Cellulit - który masz rodzaj ?


   Cellulit - Lipodystrofia to inaczej "efekt pomarańczowej skórki", z którą walka nie jest łatwa. Na tą przypadłość cierpią głównie kobiety. Cellulit , to nic innego jak nierównomiernie rozłożona tkanka tłuszczowa. Wygląda to tak, że komórki tłuszczowe nakładają się na siebie tworząc nieestetyczne nierówności. Zdrowe komórki tłuszczowe mają wielkość ziarenek ryżu i są położone obok siebie tworząc tkankę tłuszczową.

   Zmiany pojawiają się głównie gdy do głosu dochodzi czynnik hormonalny. Jest to wiek pokwitania u dziewcząt i wiek przekwitania u kobiet, gdzie objawy związane z występowaniem cellulitu mogą się nasilać.
   Rozróżniamy różne rodzaje jak również różne stopnie występowania cellulitu.

    
   Rodzaje cellulitu.

   Zasadniczo wyróżnić możemy rodzaje cellulitu :

   1. cellulit tłuszczowy
   2. cellulit wodny


   Wyróżnia się 4 stopnie występowania cellulitu pod względem zaawansowania:

   1. I STOPIEŃ - cellulit lekki wodny: W pozycji leżącej skóra wygląda gładko. W pozycji stojącej jak również przy ucisku palcami pojawiają się niewielkie nierówności.
   2. II STOPIEŃ - cellulit średni: Nierównomierni rozłożona tkanka tłuszczowa zauważalna jest w pozycji leżącej jak i stojącej.
   3. III STOPIEŃ - cellulit ciężki, tłuszczowy: Na skórze, w każdej pozycji widoczne są złogi komórek tłuszczowych. Są one grube i oddzielone głębokimi bruzdami.
   4. IV STOPIEŃ - cellulit ciężki: Jest to najbardziej zaawansowana i trudna do zredukowania postać cellulitu.

    
   Najlepiej jednak wcześniej zapobiegać powstaniu złogów. Nie zawsze jednak się to udaje. Często przegapiamy moment, w którym cellulit zaczyna się tworzyć i później pozostaje już tylko walka z nim.

   Przede wszystkim należy zwracać uwagę na prawidłowe żywienie. Niezależnie od wagi czy budowy ciała skórkę pomarańczową można niekiedy już spotkać u młodszych nastolatek. Zdrowe odżywianie, brak używek, aktywność ruchowa, picie dużej ilości wody, ograniczenie spożywania fast foodów i dużej ilości słodyczy może w znacznym stopniu zapobiec powstaniu niechcianego problemu. Jeśli jednak cellulit się pojawi należy najwcześniej, jak tylko to jest możliwe, rozpocząć z nim walkę.

   Co można zrobić samemu aby uporać się z cellulitem :

   1. Masaż np. podczas kąpieli szorstką rękawicą
   2. Prysznic ciepłą i zimną wodą - na zmianę
   3. Samodzielnie wykonać peeling z fusów kawy

    

   


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Cellulit - rodzaje, stopnie, sposoby na usunięcie.”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   robsso
   Czas publikacji:
   środa, 07 października 2015 21:02
 • niedziela, 27 września 2015
  • Zastosowanie ultradźwięków w fizykoterapii.

   Dziś o szerokim zastosowaniu ultradźwięków w fizykoterapii.


   Na wstępie chciałbym Wam powiedzieć, że jest to nadal jeszcze nowa forma terapii zalecana w walce z bólem pojawiającym się przy licznych zwyrodnieniach, nerwobólach mięśni, przykurczach mięśni, ostrogach i stanach zapalnych stawów. Właściwie to nie jest żadna nowość ale nie każdy gabinet posiada właściwe urządzenie a poza tym ultradźwięki są jakoś pomijane przez lekarzy przy wypisywaniu skierowań. Ultradźwięki używane w fizykoterapii to drgania mechaniczne o częstotliwości przekraczającej granicę słyszalności ucha ludzkiego czyli powyżej 20 kHz. Wytworzona fala ultradźwiękowa oddziałuje na nasze tkanki na kilka sposobów. Są to tzw. wewnętrzny mikromasaż, efekt fizykochemiczny i cieplny. Mimo, iż nie słyszymy i właściwie nie czujemy, że jesteśmy poddawani zabiegowi to nasz organizm przechodzi prawdziwą rekonwalescencję.

   Kiedy zdecydować się na ultradźwięki?

   • bóle stawów i nerwobóle mięśni
   • zapalenie stawów kręgosłupa
   • zwyrodnienia stawów rąk i stóp, stawu biodrowego i kolanowego
   • przykurcz mięśniowa kulszowa
   • ostrogi piętowe
   • nerwobóle (np. nerwoból nerwu trójdzielnego)
   • bóle fantomowe po amputacjach kończyn
   • blizny


   Ultradźwięki w rehabilitacji odgrywają wielką rolę. Sprawiają, że poprawia proces utleniania i zmniejsza się napięcie mięśni. Działają przeciwzapalnie i pomagają uporać się z bólem.
   Dzięki temu, że są w stanie przedostać się do wnętrza ciała rozszerzają naczynia krwionośne i poprawiają pracę układu krążenia. Podnoszą też przepuszczalność błon komórkowych, w związku z czym substancje czynne leków są znacznie lepiej przyswajane. Warto również wiedzieć, że ultradźwięki są konieczne w przyspieszeniu gojenia ran.

   Zwróćmy uwagę, że mimo iż zabiegi z użyciem ultradźwięków pomagają, przynosząc ulgę w bólu, to warto wiedzieć, że nie zawsze można się zdecydować na ten rodzaj terapii.

   Zabiegów z użyciem ultradźwięków nie zaleca się przy :


   • niewydolności ze strony układu sercowo-naczyniowego (niewydolność krążenia, aburzenia rytmu serca),
   • wszczepionego rozrusznika serca,
   • ciąży,
   • zaburzeń krążenia obwodowego oraz zaburzeń krzepnięcia krwi,
   • zakrzepowo-zarostowych zapaleń żył jak również żylaków
   • toczących się ostrych stanów zapalnych i wysokich gorączek,
   • zmian skórnych, szczególnie w procesie toczących się chorób zakaźnych,
   • niecałkowitego zrostu kostnego (ze względu na ryzyko uszkodzenia powstałego zrostu),
   • okolic nasad kości długich u dzieci ( możliwe uszkodzenie chrząstki wzrostowej),
   • w przypadku wszczepionych elementów metalowych,
   • chorób nowotworowych i stanach po operacyjnym usunięciu zmian rozrostowych,
   • skaz krwotocznych
   • stanów po terapii rentgenowskiej,
   • nerwicy wegetatywnej i nerwobóli niewiadomego pochodzenia


   Zabieg falami ultradźwiękowymi trwa krótko. Średnio od 5 do 15 minut. Wszystko zależy od miejsca, które poddamy leczeniu. Najczęściej stosuje się zabiegi trwające do 10 minut. Są one bezbolesne i jedyne towarzyszące im uczucie, jakiego możemy ewentualnie doznać to delikatne ciepło bądź minimalne mrowienie.


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   robsso
   Czas publikacji:
   niedziela, 27 września 2015 20:21
 • niedziela, 22 marca 2015
  • Ból kręgosłupa a masaż.

   Masaż w bólach stawów i mięsni.

   Masaż w okresie wiosennego przesilenia może być skuteczną i właściwą pomocą kiedy bolą nas mięśnie, stawy czy sam kręgosłup.

   Wiosna to okres kiedy nasze organizmy są osłabione. Zmiany frontów atmosferycznych, ciśnienia czy wilgotności powietrza bardzo daje się we znaki większości z nas. Branie leków nie jest tu rozwiązaniem ponieważ lecząc ból stawów czy mięśni nieszczymy żołądek i wątrobę. Idealnym rozwiązaniem są zabiegi fizykoterapeutyczne i masaż - czyli ogólnie pojęta fizjoterapia. Dzieki takiej formie leczenia unikniemy łykania tabletek i oszczędzimy nasz układ trawienny. Jeśli mamy poważne bóle mięsniowo-stawowe powinniśmy oczywiści najpier udać się do lekarza. Jesli natomiast nie są one spowodowane poważnym schorzeniami często wystarcza wizyta w gabinecie masaż czy fizjoterapii i np. sam masaż pleców aby poczuć się lepiej. Masaż pleców, często określany jako masaż kręgosłupa (choć niepoprawnie), jest najpopularniejszą formą pomocy w bólach, które nas dotykają.

   Krótki wywiad, przeprowadzony przez lekarza bądz terapeutę powie nam co będzie dla nas najlepsze. Jeśli jest to możliwe to korzystajmy z zabiegów, które niosą pomoc. Tabletka, wbrew pozorom i pokazywanym reklamom, nie jest "inteligentna" i nie usunie skrzywienia kręgosłupa i nie odżywi osłabionych czy "przyblokowanych" mięśni.

   Masaż pleców po zimowym bezruchu.

   Masaż pleców, potocznie zwany masażem kręgosłupa, jest świetną formą pozbycia się bólu mięśni, stawów czy nawet drobnych stanów zapalnych jakie często towarzyszą nam w przesileniu wiosennym. Zmienna pogoda i zmienna temperatura sprawiają, że okres ten daje sie nam szczególnie we znaki. Zadbajmy więc o siebie i udajmy się do najbliższego salonu czy gabinetu właśnie na masaż. Masaż pleców pomoże nam zapomnieć o bólu, który powoduje chociażby siedzący tryb życia, praca z komputerem czy zbyt duża ilość godzin spędzona za kółkiem samochodu. Masaż to jednak nie tylko forma pozbycia sie bólu i stanów zapalnych to również świetna forma relaksu i ochłonięcia po całym tygodniu pracy. Dbajmy o siebie a nasz organizm odpłaci nam za to. Osobom z opuchniętymi nogami polecić można drenaż limfatyczny. Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy, najczęściej kończyn dolnych, stosowany w różnego rodzaju opuchliznach wynikających głównie z siedzącego trybu życia, czyli przyczyn opisanych powyżej. Drenaż limfatyczny to bardzo przyjemna forma masażu polecana szczególnie paniom chodzącym na wysokich obcasach.

   Jeśli chodzi o drenaż limfatyczny, pisaliśmy o nim już kilka postów wcześniej, to oprócz usuwania opuchlizn, obrzeków czy zastoin, jest on równiez świetnym sposbem na pozbycie się cellulitu i ujędrnienie skóry. To idealny masaż dla pań, które mają problem z cellulitem ( szczególnie tym wodnym ) aby się go pozbyć. Drenaż limfatyczny to niesamowicie przyjemna technika masażu poprawiająca nie tylko metabolizm organizmu ale i pobudzająca układ limfatyczny czy przyśpieszająca proces oczyszczania organizmu. Wspomaga ona również transfer uwolnionego podczas zabiegów tłuszczu do układu limfatycznego co jest szczególnie cenione własnie przez panie.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Ból kręgosłupa a masaż.”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   robsso
   Czas publikacji:
   niedziela, 22 marca 2015 13:44
 • wtorek, 02 grudnia 2014
  • Masaż na blizny...

   Masaż jako metoda na blizny pooperacyjne.

   masaż klasyczny - metodyka

   Niekiedy po operacji może wystąpić ból blizny. Przyczynami tego bólu mogą być nerwoból spowodowany wciągnięciem nerwów do tkanek blizny albo zaburzenia ukrwienia tego miejsca. Po zabiegach chirurgicznych należy odczekać około 3 tygodni, aż blizna zrośnie się. Następnie po wyciągnięciu szwów i całkowitym zarośnięciu rany możemy przystąpić do masażu klasycznego, który jest skutecznym zabiegiem stosowanym przy zmiękczaniu blizn. Im wcześniej rozpoczniemy masaż, tym lepsze i szybsze będą efekty. Przy starych bliznach zrastających się z podłożem masaż musimy przeprowadzić głęboko. Do masażu blizn możemy używać oliwki nicejskiej albo oliwki kosmetycznej. Po masażu blizny zalecane jest wcieranie maści, które powodują dodatkowe rozmiękczenia blizny. W pierwszym okresie przeprowadzamy masaż okolicy blizny w celu zmiękczenia oraz rozluźnienia skóry i tkanki podskórnej. Masujemy zbieżnie, dośrodkowo, stosując głaskanie oraz rozcieranie. Po kilku wstępnych masażach przystępujemy również do rozcierania samej blizny oraz stopniowo wprowadzamy ugniatanie okolicy i samej blizny.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Masaż na blizny...”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   robsso
   Czas publikacji:
   wtorek, 02 grudnia 2014 22:13
 • sobota, 22 listopada 2014
  • Masaż twarzy

   Masaż twarzy

   Masaż skóry twarzy odpręża i relaksuje mięśnie a dodatkowo pobudza krążenie. Masaż taki może być też ratunkiem dla opuchniętej twarzy, pomoże jeśli borykamy się z workami i opuchlizną pod oczami i może sprawić, że będziemy dłużej cieszyć się młodszymi rysami. Szczególną uwagę należy zwrócić na lecznicze i pielęgnujące właściwości tego zabiegu. Jest on stosowany nie tylko w leczeniu chorób dotykających mięśni twarzy czy skóry, ale także jako zabieg o odmładzającym działaniu gdyż, jak wiadomo, czasem nasza skóra traci sprężystość i elastyczność i pojawiają się na niej zmarszczki.

   Stosując masaż twarzy, wpływamy na układy:

   • krążenia
   • limfatyczny
   • nerwowy
   • hormonalny

   Największy jest jednak jego wpływ na skórę i mięśnie twarzy w wyniku czego nasza skóra nabiera różowego koloru, co wskazuje na pobudzenie krążenia i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Masz twarzy sprawia, że  nasza skóra jest lepiej dotleniona a martwy naskórek zostaje usunięty, przez co skóra lepiej oddycha. Masaż pobudza skórę do odnowy, uelastycznia ją i wzmacnia. Masaże twarzy naprawdę działają. Rozjaśniają cerę, chronią przed starzeniem, nadają twarzy naturalnie wykonturowany i jędrny kształt. Dodatkowo poprawiają ukrwienie cery, przez co wygląda ona bardziej świeżo, wchłania więcej dobroczynnych składników z kosmetyków oraz jest naturalnie mniej podatna na procesy starzenia. W wielu krajach porządny masaż to standardowa część wizyty u kosmetyczki. Jasnym musi jednak być, iż aby był efekt nie możemy poprzestać na dwóch zabiegach. Nie da się przecież na zapas opalić czy wymodelować fryzurę - aby być piękną / pięknym trzeba to robic regularnie.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „Masaż twarzy”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   robsso
   Czas publikacji:
   sobota, 22 listopada 2014 13:11
 • poniedziałek, 10 listopada 2014
  • Drenaż limfatyczny

   Drenaż limfatyczny

   Drenaż limfatyczny czyli masaż limfatyczny.

   Drenaż limfatyczny jest jednym z działań fizjoterapeutycznych. Za twórcę drenażu limfatycznego uważa się Emila Voddera, duńskiego lekarza. Jest to to inaczej masaż uciskowy. Jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia obrzęków limfatycznych, oraz walki z cellulitem. Trwa zwykle trwa 30-60 minut. Jest to bardzo przyjemna technika masażu poprawiająca metabolizm organizmu, pobudzająca układ limfatyczny, przyśpieszająca proces oczyszczania oraz wspomagająca transfer tłuszczu uwolnionego podczas innych zabiegów (np. kriolipolizy) do układu limfatycznego.

   Najczęściej stosowany jest drenaż limfatyczny nóg jako zabieg przede wszystkim dla tych, którzy odczuwają objawy tzw. „ciężkich nóg”. To problem, który pojawia się głównie u osób, które w ciągu dnia dużo czasu spędzają na stojąco, a także u tych noszących na co dzień wysokie obcasy.

   Drenaż limfatyczny stosowany jest również m.in. w zastoju limfy w kończynach górnych, używa się go również z powodzeniem nie tylko jako masaż ogólny, ale też jako zabieg kosmetyczny twarzy. Jest leczeniem wspomagającym przy mastektomii, kwadrantektomii czy obrzęku limfatycznym.

   Limfa

   Limfa jest jasnym wodnistym płynem, który zawiera min.: białka i elektrolity. Limfa, podobnie jak krew, krąży w ciele każdego człowieka w specjalnym systemie naczyń, dość ogólnie nazywanym systemem limfatycznym. Przepływ chłonki, w naszym ciele, w ciągu doby, waha się pomiędzy 2 a 4 litry. Badania wykazały, że duża grupa chorób narządów wewnętrznych jest własnie spowdowana zaburzeniami w krążeniu limfy. Funkcje, jakie pełni układ limfatyczny możemy podzielić na cztery grupy :

   • warunkowanie powrotu białka z przestrzeni pozanaczyniowej do krwiobiegu
   • uczestnictwo w procesach immunologicznych
   • usuwanie substancji obcych (np. bakterii)
   • transport wody i soli mineralnych a także drenaż tkanek


   Jeśli chodzi o budowę to przebieg większych naczyń chłonnych zbliżony jest do przebiegu żył. Wyróżnić możemy w nim naczynia chłonne powierzchniowe (skórne) oraz naczynia chłonne głebokie (podpowięziowe). Pierwsze z nich przebiegają w tkance tłuszczowej podskórnej a te drugie biegną z obwodowymi tętnicami i odpowiadają żyłom towarzyszącym. Do zastoju limfy dochodzi najczęściej, kiedy prowadzi się siedzący tryb życia i unika się gimnastyki. Zastój limfy spowodowany może byc jednak również poprzez niektóre schorzenia dlatego zawsze warto udać się do lekarza.

   Drenaż limfatyczny.


   Drenaż limfatyczny to profesjonalny masaż stymulujący przepływ płynów. Stosowany jest również u osób, które chcą przyspieszyć odchudzanie lub sprawić, by skóra stała się jędrna. Niewłaściwy przepływ limfy jest przyczyną powstania obrzęków i zmian skórnych. Nie przypomina tradycyjnego masażu, gdyż ruchy w nim wykonywane mają za zadanie „przepchnąć” limfę i udrożnić węzły chłonne.

   Drenaż nóg jest może być także zabiegiem profilaktycznym stosowanym, zanim obciążymy nogi czyli przed wyjściem na wesele, sylwestra czy zabawę karnawałową. Każdy gabinet masażu w Kielcach ma w swojej ofercie taki zabieg. Polecamy z niego skorzystać.

   Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego :

   •     aktywna choroba nowotworowa, stany po operacyjnym usunięciu nowotworów
   •     zapalenie naczyń chłonnych
   •     obrzęk powstały na skutek ostrych stanów zapalnych
   •     zakrzepica żył głębokich (w przeciągu ostatniego pół roku)
   •     choroby skóry
   •     podwyższona temperatura ciała
   •     niewydolność serca
   •     otwarte rany
   •     czynna gruźlica płuc
   •     guzki niewiadomego pochodzenia

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   robsso
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 10 listopada 2014 21:16